Kwiaty – okazy natury

Kwiaty to wspaniałe okazy natury i od wieków towarzyszą ludziom. Dzięki wytwarzanym przez rośliny tlen – mamy czym oddychać, dodatkowo kwiaty zachwycają swoim cudownym wyglądem, przeróżnymi kolorami i zapachami. Ze względu na zróżnicowaną budowę i ekologię, kwiaty dzielić można ze względu na rozmaite kryteria. Do najczęściej stosowanych kryteriów podziału należy właśnie barwa płatków, obecność lub brak zapachu, trwałość kwiatu.

Kwiaty to nieodłączny element dekoracji pomieszczeń. Do każdego z nich jednak poleca się inne odmiany roślin. Rozróżnia się rośliny doniczkowe, które przykładowo wydzielają intensywne zapachy, które mogą drażnić np. podczas snu, dlatego też nie zaleca się ich ustawiania w sypialniach. Zdaniem niektórych do sypialnie nie powinno ustawiać się żadnej roślinności, za argument podając fakt, iż kwiaty absorbują tlen i uwalniają dwutlenek węgla, co może powodować z kolei problemy z oddychaniem oraz zaśnięciem. Oczywiście jest w tym ziarno prawdy, lecz istnieją gatunki roślin, które do sypialni będą wręcz idealne. Ich obecność w sypialni dotleni pomieszczenie, zapewniając zdrowy, odprężający sen. O jakich roślinach mowa? Wśród roślin doniczkowych produkujących w nocy tlen znajdują się takie gatunki jak aloes, orchidea, sansewieria, skrzydłokwiat, drzewko szczęścia. Proces produkcji tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla przez wymienione rośliny to ich forma przystosowania do suchego, gorącego klimatu.

Do kuchni natomiast świetnie nadadzą się zioła w doniczkach, tworząc mini zielnik. Zdecydować możemy się na bazylię, rozmaryn, mięte, pietruszkę. Jeśli nasz balkon posiada zadaszenie – również na nim stworzyć możemy nasz zielnik. Doniczki wystarczy zawiesić od wewnętrznej strony barierek i dbać o nie regularnie.

Wspominając o kwiatach na balkonie pierwsze na myśl przychodzą nam przepiękne pelargonie. Zyskały one taką popularność, głównie dzięki długiemu okresowi kwitnienia. Niemal całe lato możemy cieszyć pękiem wspaniałych drobnych kwiatów. Nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, najbardziej potrzebują dobrego nasłonecznienie – co na tarasach i balkonach mają zapewnione oraz wody. Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, gdyż ich liście można łatwo uszkodzić, odrywając się od łodygi.

Wspaniała, barwna roślinność i zadbany ogród to wizytówka każdego domu. Pamiętać należy o odpowiedniej pielęgnacji – podlewaniu i pieleniu – i prawidłowym czasie siewu roślin. Wspomóc możemy się także wszelkimi odżywkami, dostępnymi w szkółkach drzew czy kwiaciarniach.