Piękny wygląd kwiatów

Kwiaty ze względu na swój przepiękny wygląd wykorzystywane są przede wszystkim w celach dekoracyjnych, stanowiąc źródło doznań estetycznych. Najbardziej cenione są gatunki roślin ozdobnych, które zachwycają rozmiarem okwiatu, rozmaitą barwnością, a także zapachem. Jedne z najpopularniejszych kwiatów ozdobnych to róże, tulipany, mieczyki, goździki, fiołki.

Wykończenia apartamentów pod klucz Warszawa Deco Nova

Opieka i produkcja kwiatów zwana jest ogrodnictwem i dla wielu osób to ogromna pasja życia, połączona z pracą. Sztukę układania bukietów kwiatów nazywamy z kolei florystyką. Sztuka ta znana już od starożytności zajmuje się układaniem wszelkich kompozycji kwiatowych – wiązanek, bukietów, wieńców, girland. Profesja ta wymaga nie tylko zmysłu artystycznego, lecz także znajomości gatunków roślin i ich pielęgnacji, np. sposobu przycięcia.

Kwiaty często stanowią motyw zdobniczy, spotkać można je na fototapetach w domostwach, obrazach, ornamentach, papeterii, ubraniach. Kwiaty jako motyw dekoratorski stały się głównie domeną kobiet. Najczęściej to właśnie im wręcza się prezenty w postaci kwiatów. Swojej ukochanej podarować można bukiet czerwonych róż, które od wieków stanowią symbol miłości, za to przyjaciołom czy członkom rodziny możemy śmiało wręczyć tulipany, goździki, frezje.

Kwiaty wykorzystuje się także do produkcji wszelkich olejków czy perfum. Olejki kwiatowe idealnie sprawdzą się jako dodatek do kąpieli czy do masażu ciała. Doskonale nawilżają i wygładzają skórę. Kwiaty znalazły swoje zastosowanie nie tylko w produkcji perfum, są również popularnym składnikiem kremów i toników.

Poza oczywistym zastosowaniem kwiatów niewiele z nas wie, że kwiatostany wielu odmian roślin wykorzystywane są także w gastronomii. Pożywnym daniem są np. młode kwiatostany kalafiora, brokuła czy karczocha. Kwiatostany chmielu stanowią kluczową przyprawę w produkcji piwa. Natomiast jedna z najdroższych przypraw świata to kwiatostany szafranu, stosowane również jako barwnik. Kwiaty ziół są także wykorzystywane jako dodatek do herbat, nadając im wyjątkowy smak i specyficzny aromat, mają również wiele właściwości odżywczych. Napary z nagietka czy rumianku doskonale sprawdzą się przy przeziębieniach, stanach zapalnych, natomiast napar z bratka ma dobry wpływ na wygląd skóry, stosowany jest często w walce z trądzikiem, oczyszczając organizm z toksyn.