Ukraińcy wolą pracować 12, a nie 8 godzin. Dlaczego?

Legalne zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest już powszechnym zjawiskiem w Polsce. W ostatnich kilku latach przybyło ich naprawdę sporo, co jest zauważalne w wielu sektorach gospodarki. Mają także swoje wymagania. Jednym z nich jest 12-godzinny, a nie 8-godzinny tryb pracy.

Na rynku krąży opinia, że Ukraińcom bardziej zależy na pracy niż Polakom i są w stanie dopasować się do różnych wymagań pracodawców. Jednocześnie mają także swoje oczekiwania. Nie chcą już pracować za głodowe stawki, a także ustalają wymagania co do wymiaru godzinowego na zajmowanym stanowisku.

Dłuższe godziny pracy dla Ukraińców

Większość Ukraińców znajduje zatrudnienie w branży produkcyjnej oraz budowlanej. Ponadto, głównym celem przybycia do Polski jest dla nich zarabianie pieniędzy. Chcą mieć dobrze płatną pracę, taką, która pozwoli im żyć godnie w Polsce, a jednocześnie część pieniędzy wysyłać do rodziny, która pozostała na Ukrainie. Wolą przeznaczyć czas wolny na pracę, aby zarobić jeszcze więcej. Nic więc dziwnego, że pracują dłużej niż Polacy. Pracownicy z Ukrainy najczęściej wybierają te oferty pracy, które dotyczą zatrudnienia na 12-godzinne zmiany. Otrzymują na zajmowanych stanowiskach takie samo wynagrodzenie, co Polacy.

Warto od razu zaznaczyć, że pracownik z Ukrainy nigdy nie odbiera miejsca pracy Polakowi. Zazwyczaj zajmują oni te stanowiska, na których pracodawca nie mógł znaleźć chętnego pracownika z Polski. Bardzo bolesne dla cudzoziemców jest więc określenie, że przyjeżdżają do nas i zabierają nam miejsca pracy. Tak w żadnym aspekcie nie jest i trzeba mieć tego świadomość, aby nie tworzyć niepotrzebnych mitów i przekłamań.

W Polsce zarobki są wyższe 7 razy niż na Ukrainie

Pracując w produkcji lub na magazynach, pracownik z Ukrainy jest w stanie zarobić 7 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Wielu wybiera jednak nasz kraj nie tylko ze względu na korzystne zarobki, ale także przez wzgląd na bliskość z zachodem, a także podobną kulturę. Europejska filozofia nadal obowiązuje w naszym kraju, dlatego Ukraińcom bardzo łatwo się tu odnaleźć.

Dla zobrazowania sytuacji: na Ukrainie zarobki średnio wynoszą 450 zł miesięcznie. Na tym tle, nawet najniższa średnia krajowa, czyli 2 tysiące zł brutto wypada naprawdę bardzo dobrze. Nie ma co więc się dziwić, że zatrudnianie pracownika z Ukrainy wcale nie jest tak trudne. Chętnych nie brakuje, a stale przybywa.