Rośliny ozdobne

Rośliny ozdobne hoduje się głównie do celów użytkowych – dekoracyjnych. Istnieją specjalne odmiany roślin uprawianych na kwiat cięty. Są to głównie róże, tulipany, goździki, czyli odmiany kwiatów najczęściej wybieranych w kwiaciarniach. Uprawiane są także rośliny doniczkowe, które również stanowić mogą doskonały pomysł na prezent. W przeciwieństwie do bukietów zachować mogą swoją witalność na długie lata i co roku zachwycać barwnym kwiatostanem.

Ze względu na miejsce prowadzenia upraw wyróżnia się natomiast rośliny uprawiane pod osłoną czyli we wszelkiego rodzaju szklarniach, foliach. W takich miejscach najlepiej będę czuły się rośliny egzotyczne, które posiadają wysokie wymagania związane z izolacją, wilgotnością oraz temperaturą. Wyróżnia się także rośliny gruntowe i te z kolei nie mają wysokich wymagań termicznych. Najczęściej rośliny ogrodowe wymagają jedynie pielenia oraz nawadniania w okresie kiedy długo nie pada deszcz. Na zewnątrz zapewniony mają odpowiedni poziom nasłonecznienia, co jest podstawową potrzebą każdej rośliny tuż za prawidłowym poziomem wody. Tylko dzięki spełnieniu tych warunków rośliny mają szansę na przeprowadzenie procesu fotosyntezy, czyli procesu, które zapewnia roślinie życie.

Kwiaty najczęściej są wykorzystywane do tworzenia przeróżnych kompozycji z żywych, a także z suszonych kwiatów. Sztuka układania bukietów, wiązek, girland z kwiatów to florystyka. Dzięki odpowiedniemu dobraniu kwiatów, znajomości gatunków i zmysłowi artystycznemu stworzyć można wszelkie stroiki i bukietu na każdą okazję. Popularne chryzantemy świetnie sprawdzą się jako dekoracja nagrobków w postaci wieńców.

Kwiaty znalazły swoje zastosowanie również w kosmetyce, np. do produkcji wszelkich olejków czy perfum. Olejki eteryczne na bazie kwiatów idealnie sprawdzą się jako dodatek do kąpieli czy do masażu ciała. Doskonale nawilżają i wygładzają skórę. Kwiaty są również popularnym składnikiem kremów i toników, gdyż posiadają wachlarz właściwości leczniczych i łagodzących. Róża nazywana królową kwiatów doskonale spełnia się w roli składnika kosmetycznego. Woda różana może służyć jako baza mgiełek, kremów czy balsamów. Jej kwiatostany nie tylko pięknie pachną, ale także zapewniają ukojenie dla skóry zmęczonej, wrażliwej, podrażnionej. Jej magiczna moc dodaje skórze blasku, wzmacnia naczynka krwionośne oraz zmniejsza zaczerwienienia. Świetnie swoją rolę w kosmetyce odgrywa również rumianek, który w medycynie uważany jest za najlepsze zioło oczyszczające, przeciwzapalne i bakteriobójcze.